Czy energii Kundalini to energia seksualna?

Często Kundalini kojarzona jest z seksualnością, a aktywacja Kundalini z technikami, które mają na celu poprawę życia seksualnego. Czy jest to opinia błędna? I tak i nie.

Kundalini jest energią życiową. Energią samego życia, sposobem, w jaki wyraża się Shakti. Wiem, że Shakti może być dla wielu niezrozumiałą koncepcją hinduskiej bogini. Dla mnie jest to potężna moc obecna we wszystkim, co żyje. To energia, która tworzy, unosi, zachęca do wzrostu, sprawia, że wieje wiatr, rośliny rosną, ocean się porusza, a zwierzęta rozmnażają. To siła, która sprawia, że to, co powstaje w czyjejś głowie, zaczyna być przenoszone do rzeczywistości. Każdy oddech, każdy wschód i zachód słońca, wybuchający wulkan i każda mrówka są wyrażoną energią Kundalini Shakti.

Dlaczego Kundalini przez wielu uważana jest za energię seksualną? Jednym z powodów może być fakt, że wg. nauk hinduistycznych znajduje się uśpiona w czakrze korzenia. Osoby, które zaczynają pracować z tą energią mogą czuć pobudzenie w rejonie muladhary. Jednakże to tylko początek drogi. Kiedy energia wspina się przez kolejne czakry wznosząc się w suszumnie (kolumna kręgosłupa) pobudza kolejne czakry i zarówno odczucia w ciele jak i mentalna uwaga koncentrują się na innych aspektach życia. To postrzeganie może też wynikać z faktu, że trzy niższe czakry jako powiązane ze światem materialnym są zwyczajnie bardziej „fizyczne”, łatwiej jest poczuć ich aktywację w ciele jako fizyczne odczucie mrowienia, łaskotania czy gorąca.

Chciałabym też zwrócić uwagę na to, że czakra podstawy, w której jogini widzą miejsce zwoju Kundalini, wcale nie jest czakrą najsilniej związaną z przyjemnością seksualną. To svadhistana, czakra sakralna, czyli druga czakra, znajdująca się poniżej naszego pępka jest związana z odczuwaniem przyjemności i radości z życia. Czakra korzenia jest powiązana z naszymi zwierzęcymi instynktami. Z przetrwaniem, zabezpieczeniem materialnym, zdrowiem fizycznym, poczuciem przynależności do rodziny i grupy społecznej. Czerpanie przyjemności z seksu nie należy do świata zwierząt. Potrzeba rozmnażania się i potrzeba rozładowania nagromadzonych emocji to wyraz seksualności, jaki możemy powiązać z najniższą, pierwszą czakrą. 

Czy w mojej opinii Kundalini związana jest z seksualnością i czy jest to energia seksualna? Nie. Jest to energia pobudzająca do życia wszystko również seksualność jako jeden z aspektów naszego istnienia. Mówienie o odczuwaniu przyjemności cielesnych może wywoływać rumieńce, ciekawość lub oburzenie, zwłaszcza w naszej, kulturze silnie ugruntowanej w naukach kościoła, gdzie ciało jest źródłem grzechu. Postrzeganie ciała i seksu jako czegoś zwierzęcego, brudnego i sprzecznego z rozwojem duchowym jest bezpośrednią przyczyną cierpienia wielu ludzi i źródłem tragedii, kiedy wypierana seksualność prowadzi do nadużyć, agresji, poczucia winy i uzależnień. Jesteśmy złożonym mikrowrzechświatem i składamy się z wielu jakości. Kiedy zaczynamy negować część siebie, nie prowadzi to do niczego dobrego. Tworzymy wtedy opór, blokadę, przez którą nasza Kundalini nie może przejść. A Kundalini jest siłą życiową, naszą mocą kreacji, zdolnością do czucia i cieszenia się życiem. W mojej praktyce obserwuję, że osoby, które zaczynają świadomie pracować ze swoją Kundalini, mają większy apetyt na życie. Więc tak, niektórzy odnotowują też wzrost libido. Ale poza tym jest cały wszechświat rzeczy i doznań, na które zaczynają mieć ochotę. To trochę jak powrót do dziecięcego świata gdzie znów wiele rzeczy zaczyna nas ciekawić i emocjonować.


Jeśli zainteresował Cię ten temat, zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowych wpisach oraz aktywacjach grupowych i warsztatach. Zapraszam też na sesje 1:1.

 

Ula Auena Rybnik